PROCES ADOPCJI #koronawirus 2020

Do procesu adopcji mogą przystąpić osoby posiadające Internet oraz dostęp do drukarki. Adopcje tak jak dotychczas mogą odbywać się wyłącznie na terenie Warszawy lub bliskich jej okolic (do 30 km). Początkowa weryfikacja osób zainteresowanych adopcją odbywa się na podstawie poprawnie wypełnionej ankiety, która wysyłamy na maila. Uprzejmie informujemmy, że skontaktujemy się wyłącznie z osobami, które spełniają warunki adopcji skonkretyzowane przy poszczególnych psach. Warunki adopcji są nienegocjowalne.

Za wszelkie utrudnienia przepraszamy.

Adopcja możliwa jest na terenie Warszawy i bliskich okolic do 20-30 km. Z racji przeszłości naszych podopiecznych preferujemy domy bez małych dzieci. Każdy pies ma inne potrzeby i wymaga innego opiekuna. Nad procesem adopcji czuwa gro osób począwszy od behawiorystów, a skończywszy na specjaliście ds adopcji, którego głównym zadaniem jest zrobić wszystko, by nasz podopieczny już nigdy nie był nieszczęśliwy

Fundacja Mikropsy to grupa osób, dla których najważniejszy jest pies. Tak jak Wy chodzimy codziennie do pracy, mamy swoje rodziny, dzieci, obowiązki, przeżywamy radości i smutki życia, mamy lepsze i gorsze dni. Dodatkowo, będąc domami tymczasowymi, szukamy naszych, przyszłych podopiecznych, często jeździmy po psiaki setki kilometrów. Opiekujemy się naszymi tymczasami, jak własnymi psami, kochamy, leczymy, jeździmy na wizyty do weterynarzy. Za nami niejedna nieprzespana noc, którą spędzaliśmy w psiej klinice albo czuwaliśmy przy naszym podopiecznym zmieniając mu opatrunki. Zmagamy się z wieloma problemami behawioralnymi, godzimy się ze zniszczeniami domów (lęk separacyjny bywa ciężki), uczymy czystości i sprzątamy tysiące kup z naszych podłóg. Szkolimy, robimy setki zdjęć, które potem obrabiamy, wstawiamy ogłoszenia na różne portale. Piszemy artykuły, edukujemy, prowadzimy stronę internetową, księgowość, załatwiamy całą biurokrację związaną z działalnością Fundacji, a jest jej niewyobrażalnie dużo! Pozyskujemy fundusze m.in. prowadząc aukcje na rzecz naszych podopiecznych. Jeździmy do schronisk, uczestniczymy w akcjach rozbijania pseudohodowli. Wszystko to robimy kiedy odbierzemy dzieci ze szkół, zrobimy obiad, załatwimy bieżące sprawy, pomożemy starszym rodzicom i dziadkom, porozmawiamy z mężem czy żoną, naprawimy samochód etc. Uprzejmie prosimy o uszanowanie naszych zasad – doba niestety trwa tylko 24 godziny.

Mieszkamy w Warszawie i tu prowadzimy Fundację. W obecnej chwili nie mamy dodatkowego czasu, ani pieniędzy na działalność ogólnopolską, która wiązałaby się z jeżdżeniem setek kilometrów po Polsce, na spotkania przedadopcyjne, adopcyjne i poadopcyjne, żeby rozwiązywać problemy po adopcji czy szukać zaginionego psa.

Spotkania przedadopcyjne są obowiązkowe. Nie ma u nas adopcji psa ze zdjęcia i opisu w Internecie! Spotykamy się na spacerze przedadopcyjnym w miejscu przebywania psa i po długiej rozmowie z tymczasowym opiekunem o wszystkich wadach psa (na nich się skupiamy – zalety nie sprawiają problemów), zapoznaniu się z zachowaniem psa i kilkudniowym namyśle można adoptować od nas przyjaciela. Po podjęciu takiej decyzji, to my przyjeżdżamy na wizytę przedadopcyjną, rozmawiamy jeszcze raz i dopiero wtedy podpisujemy umowę adopcyjną. Z tego względu, na obecną chwilę, nie jest możliwa adopcja na terytorium całej Polski.

Chcemy wiedzieć, co słychać u naszych byłych podopiecznych po adopcji.
Spotykamy się raz do roku i spotkania te są obowiązkowe. W przypadku problemów – pomagamy! Dajemy porady behawioralne, jeśli psiak się zgubi mobilizujemy się i szukamy go do skutku.

Jest nas kilka (właściwie dwie) a psiaków, które już wyadoptowałyśmy – kilkaset. Gdyby chodziło o jednego psa, nie byłoby problemu pojechać z Warszawy do Gdańska, ale chodzi o setki psów. Koszty wyjazdów byłyby ogromne, a my nie mamy takich funduszy, nie mówiąc o tym, że musiałybyśmy się chyba pozwalniać z pracy, nie widywać z rodzinami etc., żeby wyrobić się czasowo.

Dla osób spoza Warszawy chcących adoptować mikropsa:
Codziennie udostępniamy minimum dwa ogłoszenie grzecznościowe na naszej stronie www.facebook.pl/mikropsy. Nasi podopieczni nie zostali wyhodowani na nasze potrzeby. Są zabierane z ulic czy schronisk, przytulisk czy ukrytych punktów gminnych z całej Polski. Odwiedź osobiście najbliższe schronisko, za kratami którego wciśnięty w kąt czeka Twój przyjaciel, któremu dużo czasu nie zostało, bo schroniska w Polsce nie są miejscem schronienia, niestety…

Jeżeli zakochałeś się w naszym podopiecznym, a mieszkasz poza Warszawą możesz zostać opiekunem wirtualnym i pomóc swojemu ulubieńcowi!
Chcesz pomóc, napisz do nas . -> kontakt
Codziennie nasi wolontariusze poświęcają czas na prowadzenie fanpage’a na fb , na którym kilka razy dziennie dodajemy psiaki do adopcji na terenie całej Polski, z różnych miast, ze schronisk, fundacji, punktów przetrzymań czy domów tymczasowych.
Prosimy o szacunek dla naszej pracy i naszych zasad. Gorąco zachęcamy do adopcji psów ze schronisk. Jest ponad 400 000 bezdomnych psiaków w Polsce i ręczymy, że podobnych do naszych mikropiesków, czekających w schroniskach na swój własny dom i miłość, jest
kilkaset.

Apelujemy, jeśli nie możecie adoptować od nas, adoptujcie z najbliższego schroniska czy fundacji!

A jeśli nie możecie adoptować są inne sposoby wsparcia bezdomnych zwierząt.

Każda pomoc jest potrzebna rozwieszanie plakatów, prowadzenie stron internetowych, wyprowadzanie psów ze schronisk na spacery, robienie im zdjęć, ogłaszanie w Internecie, prowadzenie domu tymczasowego, zbieranie darów.

Pomóż! Pamiętaj, każda, nawet najdrobniejsza pomoc zmienia świat na lepsze!

Proces adopcyjny – krok po kroku

1

Treść ogłoszenia

W każdym ogłoszeniu zawarte są wszelkie informacje które dotyczą danego pieska wraz z warunkami jego adopcji (miejsce zamieszkania, posiadanie/brak innych zwierzaków, brak dzieci itp.) Jeżeli spełniają Państwo warunki adopcji konkretnego pieska prosimy o kontakt mailowy. WARUNKI ADOPCJI nie podlegają negocjacjom i dostosowane są do psów, które znamy najlepiej jak również naszych możliwości.

2

Ankieta

W odpowiedzi na Państwa maila przesyłamy link do ankiety przedadopcyjnej, którą wypełnioną odsyłacie Państwo do nas. Uprzejmie informujemy, że SKONTAKTUJEMY SIĘ WYŁĄCZNIE Z WYBRANNYMI OSOBAMI. Powodów, dla których kontaktujemy się tylko z wybranymi może być dużo. Brak spełnionych wymogów to najczęstszy powód, miejsce zamieszkania, brak drugiego pieska. Powody braku kontaktu opisane zostały w naszej zakładce ADOPCJA

3

Spacer zapoznawczy

Po przejściu weryfikacji specjalista ds. adopcji kontaktuje się z Państwem telefonicznie bądź mailowo i w dogodnym dla wszystkich terminie umawiamy się na spacer zapoznawczy w miejscu zamieszkania psa (dom tymczasowy). Polega on na osobistym spotkaniu z potencjalnym kandydatem, którego chcecie adoptować. Podczas spotkania zaobserwujecie zachowania naszego podopiecznego. Dowiecie się o wadach i zaletach psiaka. Informacje uzyskacie z „pierwszej ręki”, gdyż nikt lepiej nie zna swojego podopiecznego niż opiekun. Nie ma możliwości adopcji psa ze zdjęcia pod wpływem emocji! Spacer zapoznawczy daje Fundacji również możliwość poznania nowej rodziny. Spacer zapoznawczy odbywa się z zachowaniem wszystkich norm bezpieczeństwa. Spotykamy się w otwartej przestrzeni, z dala od skupisk ludzi, z zachowaniem bezpiecznej odległości 2 m, obowiązkowo w maseczkach oraz rękawiczkach. Zabrania się kontaktu bezpośredniego zarówno z psem jak i opiekunami.

4

Potrzebny czas

Po spacerze dajemy Wam czas na przemyślenia i podjęcie ostatecznej decyzji. Podczas wyboru psa nie możecie kierować się emocjami. Powinniście racjonalnie podejść do adopcji i zastanowić się czy to na pewno jest TEN psiak. Wszyscy członkowie rodziny muszą jednomyślnie zaakceptować wybór pupila. My również mamy chwilę na zastanowienie się, czy akurat ten piesek będzie pasował do Waszej rodziny. Czasami, ze względu na niedopasowanie charakteru lub „brak chemii” zaproponujemy spotkanie z innym psiakiem w Fundacji, który naszym zdaniem byłby dla Was idealny.

5

Omówienie umowy oraz przygotowanie do adopcji

a) Wysłanie umowy adopcyjnej. Osoby zainteresowane adopcją proszone są o przeczytanie umowy i zanotowanie pytań i wątpliwości odnośnie umowy

b) Rozmowa on-line lub telefoniczna: koordynator-osoby zainteresowane. Podczas rozmowy omówimy umowę adopcyjną.

c) Podpisanie umowy. Osoby zainteresowane proszone są o wypełnienie i podpisanie umowy.

d) Umawiamy się na dogodny dla wszystkich termin. Macie czas na przygotowanie się do przyjęcia nowego członka rodziny oraz zakup niezbędnych akcesoriów.

6

Adopcja

Wizyta przedadopcyjna i podpisanie umowy cywilno-prawnej. Nasi podopieczni są dla nas najważniejsi, to nasze ukochane psy, którym obiecujemy wszystko co najlepsze, dlatego podczas całego procesu adopcji, po adopcji oraz do końca życia psa jesteśmy do Państwa dyspozycji, służymy radą, pomocą, wsparciem.Wizyta przedadopcyjna oraz przeprowadzenie adopcji w miejscu zamieszkania psa. Przy zachowaniu norm bezpieczeństwa ( wietrzenie mieszkania, maseczki, rękawiczki, brak kontaktu bezpośredniego) wizyta odbywa się w domu adoptującego. Podczas wizyty w pomieszczeniu mogą przebywać max 3 osoby: osoba podpisująca umowę, specjalista ds. adopcji i opiekun z domu tymczasowego. Wizyta polega na podpisaniu omówionej wcześniej umowy oraz przekazaniu naszego podopiecznego w ręce nowych opiekunów.

7

Kontakt po adopcji

Adoptowaliście od nas wspaniałego i cudownego pupila. Podobnie jak Wy, my również kochamy go ponad życie. Dlatego też chcemy wiedzieć, co słychać u naszych byłych podopiecznych po adopcji. Zawsze chętnie obejrzymy zdjęcia spod kołdry czy film z pozdrowieniami z wakacji. Fundacja organizuje kilka imprez w ciągu roku m.in spacery socjalizacyjne lub uczestniczymy w imprezach plenerowych. Minimum raz w roku musicie ukoić naszą tęsknotę pojawiając się osobiście z psiakiem na jednej z wyżej wymienionych imprez.

Warunki adopcji

Fundacja Mikropsy jest niewielką organizacją charytatywną, składającą się z siatki kilkunastu domów tymczasowych, czyli prywatnych domów wolontariuszy, znajdujących się w Warszawie. Nie jesteśmy dotowani przez gminę czy miasto. Wszystkie koszty leczenia i utrzymania psiaków pokrywamy z darowizn od wspaniałych ludzi oraz z własnych funduszy. Kochamy swoich podopiecznych, traktujemy ich jakby byli naszymi psiakami – z tą tylko różnicą, że przyjdzie czas na rozstanie…

Rozstania wcale nie muszą być smutne, wręcz przeciwnie, za każdym razem, kiedy nasz podopieczny znajduje dom, niesamowicie się cieszymy. Wiemy, że jemu się udało, znalazł swoich ludzi, którzy go będą bezgranicznie kochali, a my możemy wziąć kolejną bidę z ulicy, ze schroniska, z łańcucha, z pseudohodowli i pokazać jej, że świat i ludzie nie są wcale tacy źli.

Na terenie Warszawy i okolic

Jesteśmy małą fundacją działającą wyłącznie na terenie Warszawy i bliskich okolic. Pod naszą opieką jest jednorazowo zaledwie kilkunastu podopiecznych.

Zazwyczaj do 30 piesków z ponad 100 000 bezdomnych psów, które żyją w całej Polsce! Te liczby przerażają!

Przy każdym psiaku zaznaczamy jakiego domu szukamy

Ze względu na różne charaktery naszych podopiecznych oraz na ich przeszłe, często bardzo nieciekawe przeżycia, mogą pojawiać się dodatkowe warunki.

Dodatkowe wymagania które mogą wystąpić

  • adopcja możliwa do domu bez małych dzieci, czyli poniżej wieku szkolnego
  • adopcja tylko do domu aktywnego
  • wymagane szkolenie psa
  • wymagany doświadczony i rozważny
  • opiekun, który ma dużo czasu na pracę z psem
  • wymagany drugi pies